MobaTR Meta: Neden Statikk?

MobaTR Meta: Neden Statikk?

Nişancıların hem minyon temizleme hem de savaşlarda alan hasarı verebilme adına tercih ettikleri iki eşya Runaan ve Statikk.

Özellikle Tristana, Twitch, Jinx gibi şampiyonların bazen Mahvolmuş, bazen de T.E.K (A.M.K.) kılıcı sonrası sarıldıkları eşya çok uzun zamandır Runaan'ın Kasırgasıydı. Son zamanlarda ise Statikk Hançer hem profesyonel arenada hem tekli derecelide çok daha gözde durumda.

Peki Runaan'ın pabucu neden dama atıldı?

Aslında 7.9 yamasında Bombardıman'ın enerji doldurma hızı %25 arttırılmıştı ve Statikk ile çok daha uyumlu hale getirilmişti, Runaan'ın ise tekil hedeflere verdiği ekstra hasar kaldırılmıştı. Riot da açıkça söylemişti Statikk'i de Runaan kadar tercih edilen bir eşya yapmak istediklerini.

Yani aslında bu meta burada başlayabilirdi fakat Mahvolmuş'un iyi durumda olması ve ilk eşya olarak tercih edilmesi, profesyonel arenada nişancıları aşağıdaki gibi 2 krit eşyalı bir build yapmaya itti ve krit hasarını %50 arttırmak için bunlardan biri Ebedi olmak zorunda.

Mahvolmuş Kralın KılıcıRunaan'ın KasırgasıEbedi KılıçDominik Efendi'nin HürmetleriCıva YatağanSavaşçı Çizmeleri

7.11'de Mahvolmuş'a dengeleme gelince bir süre daha alınmaya devam etti ama önce destekte şimdi de ormanda tank metasının devreye girmesi (Gragas'ın ormana dönmesi, Sejuani, Maokai, Cho, Zac vs.) ADC'ler için rakipten gelecek hasar tehditlerini azaltmakla birlikte takımları için de daha fazla hasar gereksinimi ortaya çıkardı. Dolayısıyla can çalma eşyası ile daha güvenli ama daha az hasar vermektense, tankların arasından 3 hatta bazen 4 kritik vuruş eşyasıyla çok daha fazla hasar çıkarmanın ağır bastığını söyleyebiliriz. Konu daha fazla krit eşyası olunca da ilk paragraftaki Statikk - Bombardıman uyumu çok daha etkili oluyor.

Etiketler: meta, adc, runaan, statikk

Yorumlar

Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.